niedziela, 8 stycznia 2012

Słodki Dar Pszczół

Dzisiaj  o słodkim darze pszczół - miodzie. Ponieważ  amatorsko prowadzimy pasiekę w pięknym, ekologicznym zakątku Polski miód jest nam szczególnie bliski.
 
Parę ciekawostek o pszczołach i miodzie
 
- Miód jest jedynym produktem, który się nie psuje, może ulec jedynie zakwaszeniu,na przykład w kontakcie z ludzką śliną.
- W grobowcach faraonów znajdowano miód wciąż nadający się do spożycia.
- Pszczoła to jedyny owad, którego wytwarzaną dla siebie żywność jada człowiek.
- Na świecie istnieje około dwadzieścia tysięcy gatunków pszczół. Większość z nich nie została wciąż opisana.
- W niektórych rejonach świata na przykład na Kaukazie występują trujące odmiany miodu. Zatrucie takim miodem, mimo ciężkiego przebiegu jest niegroźne dla życia i mija po kilkunastu godzinach.
- Przed wynalezieniem cukru, miód był jedynym, dostępnym słodkim produktem.
- Aby wytworzyć 1 kg miodu, pszczoła musi przysiąść około 4 miliony razy na kwiatach. Zbadano, że pszczoła wracając do ula z nektarem i pyłkiem dźwiga ciężar równy połowie wagi jej ciała. Od tej ciężkiej pracy wykonywanej przez pszczoły pochodzi powiedzenie: Pracowity jak pszczoła.
- Długość życia pszczoły wynosi jedynie 5-6 tygodni wiosną i latem, 6-9 miesięcy zimą.
- Pszczoły wytwarzają miód w ten sam sposób od 150 milionów lat.
- Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańców i wydawania dźwięków.
- W przeszłości pszczoły były wykorzystywane w działaniach wojennych. Rzymianie wyrzucali przy użyciu katapult  ule z pszczołami w szeregi przeciwnika – rozbijające się ule atakowały bezlitośnie żołnierzy oraz konie ( pszczoły szczególnie nie lubią zapachu końskiego potu ). Żądlące pszczoły wykorzystywano również w czasie amerykańskiej wojny domowej oraz w wojnie trzydziestoletniej.
- Miód jest produktem wysokokalorycznym. Tylko 1 kg miodu dostarcza około 3300 kcal. Idealnie nadaje się dla ludzi wyczerpanych pracą fizyczną czy umysłową. Stanowi skład diety sportowców, alpinistów i nurków.
 
Przez całe stulecia legendarne kobiety dla podtrzymania młodości stosowały kosmetyki zawierające miód. Kleopatra stosowała kąpiele w oślim mleku i miodzie. Poppea, żona cesarza Nero używała mieszaniny mleka i miodu w formie okładów.
Gdy powstawały pierwsze fabryki kosmetyków w XIX w. miód był częstym ich składnikiem. Współczesne wytwórnie kosmetyków powracają do starych receptur i coraz częściej stosują miód w swoich wyrobach.

 
Nasze kosmetyczne przepisy z miodem:

- Do jednego żółtka dodać łyżeczkę miodu oraz łyżeczkę mąki owsianej. Po utarciu uzyskamy maseczkę oczyszczającą skórę.
- Wymieszać trzy łyżki miodu z trzema łyżkami śmietany i z dwoma żółtkami. Maseczka dla cery suchej.
- Wymieszać jedną łyżkę miodu z trzema łyżkami twarożku homogenizowanego i jednym żółtkiem. Nałożyć maseczkę na pół godziny. Stosować na cerę suchą.
- Zmieszać dwie łyżki miodu z jedną łyżką soku z cytryny. Wcierać w szorstką skórę pięt, rąk.
- Maseczka Kleopatry. Dobrze wymieszać łyżkę miodu z łyżką pełnotłustego mleka i jednym małym kurzym białkiem. Nanieść na dobrze umytą twarz i szyję. Pozostawić na 30 minut. Maska po zaschnięciu jest bardzo krucha! Maskę zmyć letnią wodą, następnie opłukać chłodną 
- Miodowa maseczka oczyszczająca. Wymieszać jedną łyżkę miodu z jedną łyżką mielonych migdałów, dwoma łyżkami płatków owsianych. Dodać soku z cytryn w ilości umożliwiającej dobre zwilżenie całości. Delikatnie masować twarz, spłukać letnią wodą.
- Kąpiele z miodem. Do wanny z wodą o temperaturze 37°C dodać 100 g miodu. Kąpiel zalecana dla chorych i wyczerpanych.  
- Miodowa odżywka na włosy. Wymieszać 100 gram miodu z oliwą z oliwek (1-3 łyżki w zależności od suchości włosów i skóry głowy). Położyć na włosy, nałożyć czepek i pozostawić na 30 minut. Umyć głowę szamponem i spłukać jak zwykle. Włosy będą błyszczące, jedwabiste.
- Spierzchnięte usta – sposób stosowany przez nasze babcie. Rozsmarować niewielką ilość miodu na spierzchnięte usta. Miód tworzy na ustach warstwę chroniącą przed drobnoustrojami, przyspiesza gojenie się małych ranek.

W sklepie www.damabio.pl znajdziesz wiele naturalnych kosmetyków bazujących na miodzie. Kliknij tutaj > Uroda z pasieki


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...