niedziela, 12 sierpnia 2012

Olejek arganowy W naszym sklepie DamaBio.pl kupisz certyfikowany olejek arganowy kliknij tutaj.
Parę słów o drzewie arganowym


Drzewo arganowe ( Argania Spinosa ) zwane drzewem żelaznym rośnie jedynie w południowo-zachodniej części Maroka. Osiąga wysokość od 7 do 10 metrów.
Pod względem zajmowanej powierzchni jest drugim, wśród gatunków drzew w Maroko. Powierzchnia lasów arganowych w południowym Maroko szacowana jest na 800,000 ha. To  ponad 20 milionów drzew.
Drzewo arganowe potrafi przetrwać w ekstremalnie suchych warunkach ( powyżej 50 stopni C ). Jest pomocne w walce z poszerzaniem się pustyni. Drzewo arganowe jest także wykorzystywane jako opał.


W 1998, UNESCO i państwo marokańskie zaklasyfikowało region lasów arganowych za Rezerwat biosfery.
W Maroko rozwinęła się sieć spółdzielni, zajmujących się produkcją oleju arganowego wysokiej jakości, a zyski spółdzielni z produkcji oleju pozwalają na rozwój ludności lokalnej, a także ochronę lasów arganowych.
Działalność związana z lasami arganowymi zapewnia codzienne utrzymanie dla 3 milionów osób, spośród których dwie trzecie żyje w środowisku wiejskim


Sposób wytwarzania oleju arganowego
Metoda tradycyjna: owoce zbierane między majem a wrześniem zostają zmiażdżone a następnie zmielone za pomocą kamieni w wielkich żarnach. Do uzyskanej masy dodaje się, stopniowo, małe ilości ciepłej wody, mieszając ręcznie i długo.  Tradycyjna metoda pozyskiwania oleju arganowego wymaga długich godzin ciężkiej pracy głównie kobiet. Generalnie z 6,5 kg ziaren uzyskuje się od 2 do 2,5 litra oleju arganowego. Na pozyskanie tej ilości oleju należy poświęcić 3 godziny pracy.
Taka tradycyjna metoda produkcji oleju arganowego niesie ryzyko użycia zwłaszcza w okresie suszy wody deszczowej. Dlatego wprowadzono produkcję oleju arganowego przez marokańskie kobiety w spółdzielniach. Etap mieszania/wyciskania został ulepszony poprzez zastosowanie pras mechanicznych oraz zrezygnowano z dodawania wody
Sieć spółdzielni, która rozwinęła się w Maroko daje produkcję oleju arganowego najwyższej jakości, ochronę lasów arganowych oraz wsparcie ekonomiczne ludności lokalnej.Zastosowanie oleju arganowego
Oleju arganowy zawiera duże ilości antyoksydantów i kwasów tłuszczowych, które mają zdolność wychwytywania wolnych rodników i tym samym przeszkadzania im w ich rozprzestrzenianiu się, co przyczynia się do ochrony skóry.

Regularne stosowanie na skórę oleju arganowego zalecane jest:
-  do leczenia skóry popękanej, suchej, odwodnionej i wrażliwej - olej łagodzi wszelkie podrażnienia, nie wpływa alergicznie
-  do leczenia cery trądzikowej.
- do zmniejszenia występowania zmarszczek i blizn spowodowanych odrą lub ospą wietrzną.
- do leczenie powierzchniowych oparzeń.
- to jeden z najskuteczniejszych olejków odmładzających, dzięki zawartości witaminy E, stanowiącej barierę przed powstawaniem zmarszczek
- masaże z użyciem oleju arganowego zmniejszają dolegliwości reumatyczne stawów.
- olej arganowy pomaga przywrócić włosom połysk i blask
- to także rozwiązanie na łamliwość, rozdwajanie się paznokci
- cudowny w walce z rozstępami. Masaże z oleju arganowego to doskonałe rozwiązanie dla kobiet w ciąży.
- „złoty środek” na różnego rodzaju problemy skórne, łuszczycę, egzemę, ugryzienia, ukąszenia, oparzenia słoneczne, wysypka, zajady itp.
- olej arganowy to naturalna „baza pod makijaż”. W przeciwieństwie do innych olejków, szybko się wchłania, nie zostawia tłustego „płaszcza” na cerze.
- polecany jest dla mężczyzn jako „balsam po goleniu”.
- olej arganowy chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych (słońce, wiatr, zimno itp.)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...