czwartek, 21 września 2017

Krótka historia dezodorantów

Walka z własnym, nieprzyjemnym zapachem towarzyszy ludziom od wielu tysięcy lat. Starożytne techniki obejmowały stosowanie ciężkich zapachów, które miały przykryć zapach potu, golenie włosów pod pachami, polewanie głowy perfumowanym woskiem oraz stosowanie naturalnych soli.

Dezodoranty - ich historia

Egipt

Egipcjanie nie stosowali dezodorantów a ich metody walki z przykrym zapachem były mniej wygodne. Biorąc wonną kąpiel, a następnie aplikując pod pachy olejki zapachowe próbowali ukryć nieprzyjemne zapachy. Zresztą szybko odkryli, że usuwanie włosów w połączeniu z częstym myciem ogranicza przykry zapach ciała - to właśnie Egipcjanie byli pionierami depilacji - skutecznej metody ograniczania rozwoju bakterii, będących przyczyną przykrego zapachu ciała. Polewali głowy perfumowanym woskiem - pod swoimi perukami nosili stożki perfumowanego wosku, gdy topił się - rozkoszowali się przyjemnym zapachem.

Azja - Chiny

Techniki stosowane w całej Azji wiązą się z użyciem kryształow soli mineralnych - jest to niezwykle skuteczna technika, która blokuje rozwój bakterii i zapobiegała powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. To właśnie sole mineralne dzięki swojej skuteczności stanowią dziś podstawę wielu nowoczesnych dezodorantów naturalnych.Nie koniecznie czysto pachnieć

Higiena osobista i dezodorant nie były na porządku dziennym zwłaszcza w Średniowieczu ale i póżniej. Gdy biedni nie mieli się gdzie myć bogatym tłumaczono, że brud stanowi warstwę ochronną na skórze, która chroni przed chorobami. Królowa angielska Elżbieta I twierdziła, że kąpie się raz w miesiącu a Cesarz Napoleon napisał słynne słowa do swojej żony Józefiny: "J'arrive. Ne te lave pas " - co znaczy "Wrócę wkrótce. Nie myj się "!

Dezodorant

Pierwszy dezodorant został stworzony przez firmę MUM w 1888 roku i był kremem nakładanym palcami. Producenci MUM zainspirowanie piórem kulkowym kilka lat póżniej wynależli dezodorant roll-on. Pierwszym antyperspirantem był EverDry w 1903 roku. EverDry był tak "kwaśny", że wręcz przeżerał ubrania - zresztą niektóre dzisiejsze antyperspiranty wciąż uszkadzają ubrania, pozostawiając żółte plamy.

Lata pięćdziesiąte - dezodoranty w aerozolu

W latach pięćdziesiątych pojawiły się na rynku antyperspiranty aerozolowe i dezodoranty zawierające tlenki cyrkonu i chlorofluorowęglowodory (CFC). Te dezodoranty aerozolowe były niezwykle popularne i stanowiły ponad 80% wszystkich sprzedaży dezodorantów. Jednakże w 1977 r. FDA ( Amerykańska Agencja Żywności i Leków ) zakazała stosowania tlenku cyrkonu zaś Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska zablokowała stosowanie CFC ze względu na ich wpływ na warstwę ozonową. Znalezione zostały alternatywne składniki - mimo tego nadal mamy sporo dyskusji nad bezpieczeństwem ich stosowania.

Dezodoranty naturalne - najlepszy wybór

Naturalne dezodoranty zyskały wielką popularność na przestrzeni lat jako bezpieczna i przyjazna dla środowiska alternatywa dla chemicznych dezodorantów. Naturalne dezodoranty są wykonane z tych samych soli mineralnych, jakie stosowano w czasach starożytnych w Azji, ale są opracowywane przy użyciu nowoczesnych technologii. Sól zapobiega tworzeniu się nieprzyjemnego zapachu, hamując wzrost bakterii, a nie zapychając pory chemikaliami w celu zahamowania naturalnego aktu pocenia się. Dezodoranty działają przez 24 godziny, nie pozostawiają na ubraniach żadnych białych znaków. Są przyjazne dla środowiska i nie są testowane na zwierzętach.

W naszym sklepie www.damabio.pl szeroki wybór zdrowych, naturalnych dezodorantów - kliknij zdjęcie poniżej.

2 komentarze:

  1. Naturalne antyperspiranty może tak super nie działają ale o wiele mniej podrażniają skórę, dlatego wolę je stosować

    OdpowiedzUsuń
  2. Miałam okazję przetestować ałun i antyperspiranty w krysztale na swojej skórze. (to chyba to samo?) Efekty są w moim przypadku idealne.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...