wtorek, 7 lutego 2012

Hammam – orientalna tradycja oczyszczająca

 zdjęcie: club.doctissimo.fr
 
Rytuał Hammam zapewnia odnowę ducha i ciała. Jest to zabieg z wykorzystaniem egzotycznych składników zapewniający oczyszczenie skóry i odświeżenie umysłu i ducha. 

Kilkugodzinny rytuał w tradycyjnych łaźniach marokańskich i tureckich możemy zastąpić naszym własnym w naszym domu. Oczywiście, nie stworzymy w naszej domowej łazience atmosfery takiej, jak panuje w marokańskim oryginalnym hammamie ale mimo tego warto.

Hammam w języku arabskim pochodzi od słowa oznaczającego ciepłą wodę. Hammamy szczególne miejsce zajmują w Maroko, gdzie niemal w każdym mieście znajduje się co najmniej jedna łaźnia.

Rytuał Hammamu składa się z 4 etapów z których do najważniejszych należą oczyszczanie i namaszczanie. Zabiegi te są wykonywane są w skupieniu z użyciem naturalnych kosmetyków.

ETAP 1 – zmiękczenie skóry
Korzystamy z ciepłej pary w saunie parowej ( lub w domu pod prysznicem ), która otwiera pory i  przygotowuje skórę na oczyszczanie.

ETAP 2 – oczyszczanie, głęboki peeling mydłem Savon Noir

 
Do wykonania głębokiego peelingu wykorzystuje się czarne mydło Savon Noir oraz rękawicę kessa ( możemy ją w domu zastąpić myjką chociaż tak naprawdę nic nie zastąpi do wykonania perfekcyjnego peelingu oryginalnej Kessy ).
Niewielką ilość mydła łączymy z  wodą i otrzymujemy delikatną pianę, która delikatnie masując rozprowadzamy po ciele. Szorstka kessa wzmacnia peelingujące działanie mydła – złuszcza naskórek, pobudza krążenie i wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.
Savon Noir to mydło roślinne w postaci gęstej pasty wytwarzane z oliwek i oleju oliwnego. Jest w 100% naturalne, bogate w witaminę E o specyficznym zapachu. Może być stosowany nawet do wrażliwej skóry i skłonnej do uczuleń.

ETAP 3 – oczyszczanie glinką Rhassoul


Marokańska glinka wulkaniczna Rhassoul ( czytaj rasul ) znana też pod nazwą Ghassoul pod wpływem wody pęcznieje, tworząc delikatną papkę. Jej nazwa pochodzi od arabskiego słowa „rhassala” (czyt.rasala) co oznacza „myć”. Jest to glinka w 100% naturalna, pochodząca z jedynych znanych na świecie marokańskich złóż.
Jej działanie polega na absorpcji zanieczyszczeń – jest wyjątkowo chłonna – działa jak bibuła. Glinka dzięki bogactwu minerałów – krzem, potas, magnez, cynk, miedź, żelazo – odżywia i oczyszcza skórę, wchłania toksyny i zwęża rozszerzone pory. Glinka jest całkowicie naturalna, pozbawiona substancji zapachowych i chemicznych.
 

Maskę z glinki przygotowujemy w następujący sposób: niewielką ilość glinki wkładamy do miseczki i zalewamy wodą. Odstawiamy na ok. 10 minut. W tym czasie glinka wchłonie wodę i stanie się miękka.
Zamiast zwykłej wody można do glinki wlać np. wodę różaną następnie nakładamy ją na twarz, szyję i dekolt. Maskę z glinki rhassoul można też nakładać na całe ciało. Po 15 minutach glinkę spłukujemy.

ETAP 4 – namaszczanie olejkiemPo głębokim peelingu skórę należy dokładnie nawilżyć. Etap namaszczania wykonuje się tradycyjnie na podgrzewanym stole z kamienia z wykorzystaniem olejków – głównie arganowego. 

Wszystkie produkty do wykonania znajdziesz w naszym sklepie DamaBio.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...