niedziela, 5 czerwca 2011

KRWAWNIK POSPOLITY - główny składnik MOA ZIELONY BALSAM

Krwawnik jest jednym z najcenniejszych ziół stosowanym od wieków.  
Wg legendy grecki wojownik Achilles przykładał jego kwiaty na rany swojego towarzysza Telephosa. Krzyżowcy leczyli krwawnikiem rany a azjatyckie plemiona podobno usuwały krwawnikiem piegi, plamy skórne i strupy.






Polska nazwa „krwawnik” wskazuje wyrażnie na przeciwkrwotoczne  zastosowanie tego cudownego zioła.  
Był on uprawiany w Polsce przez ojców Benedyktynów i Dominikanów w przyklasztornych ogrodach i był wykorzystywany do leczenia ran. W Chinach uważany był za roślinę świętą i stanowił uosobienie równowagi między Yin i Yang.
Krwawnik rośnie praktycznie na całym świecie. Górne części pędów zbierane są od czerwca do września suszone w przewiewnych, zaciemnionych miejscach w temperaturze nie wyższej niż 35°C.  Rzadziej zbiera się same liście.Olejek krwawnikowy zawiera cenne azuleny – które odpowiadają za właściwości terapeutyczne rośliny. Poza olejkiem w roślinie zawarte są takie aktywne substancje jak garbniki, witaminy,fitosterole i flawonoidy.
Krwawnik wpływa na skórę oczyszczająco, ściągająco, przeciwzapalnie – jest jednak na tyle delikaty, że może być stosowany do skóry wrażliwej, ze stanami zapalnymi. Regeneruje i bardzo dobrze nawilża spierzchniętą skórę. Goi pęknięcia, skaleczenia, przyspiesza złuszczanie naskórka i równocześnie wspomaga jego odnowę.
Ma cudowny wpływ na sam wygląd skóry. Maseczki z niego sporządzone działają oczyszczająco, przeciwłojotokowo, wybielająco i przeciwzapalnie, a także wygładzająco na naskórek. Zawarta w krwawniku luteolina stosowana jest w preparatach zmniejszających przebarwienia pigmentacyjne starzejącej się skóry. Olejek krwawnikowy w czystej postaci może być stosowany bezpośrednio do masażu.
Ma słodki, korzenny zapach i bywa wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym

Preparaty kosmetyczne

Maseczka do cery zniszczonej i skłonnej do trądziku: 1 łyżka liści pokrzywy, 1 łyżka ziela krwawnika, Sok z cytryny, Białko kurze, Drożdże Sposób przygotowania: Do naparu z ziół dodać sok z cytryny, białko, drożdże. Sporządzić papkę, którą należy nałożyć na twarz i szyję. Po 20 minutach zmyć twarz letnią wodą.

Maseczka wygładzająca: z 1 łyżki ziela krwawnika i 1łyżki kwiatów rumianku sporządż napar. Czystą ściereczkę zanurz w ciepłym naparze i przykładaj na twarz.

Maseczka wybielająca: zmieszaj po łyżce ziół: krwawnika, pokrzywy i siemienia lnianego. Zalej ¼ szklanki wrzącego meka. Gdy ostygnie nałóż papkę na twarz. Po 20 minutach zmyj letnią woda.

Płyn ściągający pory: Pięć łyżek suszonego ziela krwawnika zalej ½ L wrzątku. Po 15 minutach odcedż. Przemywaj twarz dwa razy dziennie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...