Wg legendy grecki wojownik Achilles przykładał jego kwiaty na rany swojego towarzysza Telephosa. Krzyżowcy leczyli krwawnikiem rany a azjatyckie plemiona podobno usuwały krwawnikiem piegi, plamy skórne i strupy.
Polska nazwa „krwawnik” wskazuje wyrażnie na przeciwkrwotoczne zastosowanie tego cudownego zioła.
Polska nazwa „krwawnik” wskazuje wyrażnie na przeciwkrwotoczne zastosowanie tego cudownego zioła.
Krwawnik rośnie praktycznie na całym świecie. Górne części pędów zbierane są od czerwca do września suszone w przewiewnych, zaciemnionych miejscach w temperaturze nie wyższej niż 35°C. Rzadziej zbiera się same liście.Olejek krwawnikowy zawiera cenne azuleny – które odpowiadają za właściwości terapeutyczne rośliny. Poza olejkiem w roślinie zawarte są takie aktywne substancje jak garbniki, witaminy,fitosterole i flawonoidy.
Krwawnik wpływa na skórę oczyszczająco, ściągająco, przeciwzapalnie – jest jednak na tyle delikaty, że może być stosowany do skóry wrażliwej, ze stanami zapalnymi. Regeneruje i bardzo dobrze nawilża spierzchniętą skórę. Goi pęknięcia, skaleczenia, przyspiesza złuszczanie naskórka i równocześnie wspomaga jego odnowę.
Ma cudowny wpływ na sam wygląd skóry. Maseczki z niego sporządzone działają oczyszczająco, przeciwłojotokowo, wybielająco i przeciwzapalnie, a także wygładzająco na naskórek. Zawarta w krwawniku luteolina stosowana jest w preparatach zmniejszających przebarwienia pigmentacyjne starzejącej się skóry. Olejek krwawnikowy w czystej postaci może być stosowany bezpośrednio do masażu.
Preparaty kosmetyczne
Maseczka do cery zniszczonej i skłonnej do trądziku: 1 łyżka liści pokrzywy, 1 łyżka ziela krwawnika, Sok z cytryny, Białko kurze, Drożdże Sposób przygotowania: Do naparu z ziół dodać sok z cytryny, białko, drożdże. Sporządzić papkę, którą należy nałożyć na twarz i szyję. Po 20 minutach zmyć twarz letnią wodą.
Maseczka wygładzająca: z 1 łyżki ziela krwawnika i 1łyżki kwiatów rumianku sporządż napar. Czystą ściereczkę zanurz w ciepłym naparze i przykładaj na twarz.
Maseczka wybielająca: zmieszaj po łyżce ziół: krwawnika, pokrzywy i siemienia lnianego. Zalej ¼ szklanki wrzącego meka. Gdy ostygnie nałóż papkę na twarz. Po 20 minutach zmyj letnią woda.
Płyn ściągający pory: Pięć łyżek suszonego ziela krwawnika zalej ½ L wrzątku. Po 15 minutach odcedż. Przemywaj twarz dwa razy dziennie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz